توری گابیون چیست؟ با کاربردها و انواع آن بیشتر آشنا شوید

توری گابیون چیست؟ با کاربردها و انواع آن بیشتر آشنا شوید

گابیون کلمه‌ای ایتالیایی است به معنی جعبه یا قفس فلزی که با مصالح و موادی مثل سنگ پر می‌شود که در گذشته بیشتر کاربرد جان‌پناه داشته است. گابیون در واقع سبدی است که با مصالحی که اکثراً سنگ و سنگریزه هستند پر و از توری گابیون بافته می‌شود. این نوع توری با نام توری گابیون یا توری سنگی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این وسیله، با مقاله‌ای از فولادینو همراه باشید.

این نوع توری بسیار انعطاف‌پذیر و مقاوم است و این دو فاکتور سبب شده تا بتوان از این محصول سازه‌هایی سنگی ایجاد کرد که بهترین روش برای کاهش لغزندگی و سرخوردن سنگ‌ها و کاهش سرعت فرسایش خاک است. 

سبدهای گابیون پر شده از مصالح به یکدیگر متصل می‌گردند و تشکیل یک سازه به هم پیوسته، انعطاف پذیر، نفوذپذیر و یکپارچه را می‌دهند که توانایی لازم برای مقاومت در برابر حرکات قابل توجه زمین یا جاری شدن سیلاب و … را دارد. این سازه‌های یکپارچه می‌توانند به عنوان دیوارهای نگه دارنده، دیوارهای دریایی و کانال‌ها، و به عنوان پوشش و بند، برای حفاظت از زمین و جلوگیری از ریزش خاک و سنگ در زمین‌های شیب‌دار کنار جاده‌ها ساخته شوند. گابیون شیب تند زمین را تثبیت می‌کند. همچنین این سازه‌ها به دلیل فضای خالی بین سنگ‌های پر شده، دارای نفوذ پذیری بالایی هستند، از این‌رو آب را به راحتی تخلیه می‌کنند و برای از بین بردن انرژی جریان سیلاب و موج بسیار مناسب هستند.

استفاده از این عناصر در کانال‌های طبیعی و رودخانه‌ها بهترین روش برای ایجاد ناهمواری، برای هدایت جریان آب و سیلاب است. 

این سازه‌ها علاوه بر حفظ ظاهر طبیعی کانال، با ایجاد سطح ناهموار می‌توانند سیلاب را هدایت کنند و انرژی حاصل از سیلاب که باعث خرابی می‌شود را از بین ببرند.

سبدها به عنوان سیستم‌های تکیه‌گاهی، می‌توانند با انعطاف‌پذیری و یکپارچگی پشت سر هم قرار بگیرند و با سنگ‌های طبیعی پر شوند. این کار علاوه بر کارایی بالای آن، پس‌زمینه‌ای هماهنگ و یکپارچه با محیط اطراف ایجاد و صحنه‌ای  زیبا و دل انگیز خلق می‌کند.

توری گابیون

 فولادینو تولید کننده به روزترین و کاربردی‌ترین گابیون‌ها است که در ادامه بیشتر با این توری آشنا خواهیم شد.

توری گابیون چیست؟ 

در پاسخ به این سوال که توری گابیون چیست باید بگوییم نوعی توری فلزی است که با مفتول گالوانیزه بافته شده و شبیه به توری مرغی است و همچنین دارای چشمه‌های شش ضلعی است. بیشترین کاربرد این محصول برای ایجاد حفاظ و جلوگیری از افتادن سنگ‌ها و آوارها در جاده‌ها و راه آهن است.

چشمه‌های شش ضلعی که از تابیدن سیم‌ها به وجود آمد‌ه ‌است مانع از سقوط سنگ می‌شود، حتی اگر بعضی از سیم‌ها پاره شوند. 

انواع توری گابیون چیست؟

مفتول استفاده شده برای ساختن توری باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد در غیر این صورت ممکن است برای هدف و کاربردی که تولید می‌شود مناسب نباشد. گابیون‌ها (سبد‌های ساخته شده با توری) به صورت‌ها و اشکال متفاوتی موجود هستند که بر اساس هزینه و عملکرد متفاوتی که دارند، می‌توانند انتخاب شوند. 

حال که آموختیم توری گابیون چیست  با انواع مختلف آنها در ادامه آشنا می‌شویم: 

۱- سبد‌های گابیون 

۲- تشک‌های گابیون 

۳- کیسه گابیون 

۴- توری گابیون 

۵- عناصر گابیونی تزیینی 

حال به بررسی هریک از این موارد خواهیم پرداخت.

۱- سبد‌های گابیون

این توری را به شکل جعبه‌های مکعبی و در اندازه‌های متفاوت تولید می‌کنند و داخل آن را با مصالحی مانند سنگ و سنگریزه پر می‌کنند. در گذشته توری‌های گابیون به شکل جعبه‌هایی ساخته و فروخته می‌شد اما در حال حاضر این سبدها در محل مورد نظر به صورت جعبه‌های مکعب شکل و در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

سبد گابیون

این مورد در راه‌سازی، بزرگراه‌ها، جاده‌ها و راه آهن‌ها استفاده می‌گردد و این روش بسیار اقتصادی است.

 ۲- تشک‌های گابیون

تشک‌های گابیون دارای ارتفاع کوتاه‌تری نسبت به سبد گابیون است و ظاهر پهن تری دارد. 

این تشک‌ها برای جلوگیری از فرسایش مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین می‌توانند برای کاهش سرعت موج ناشی از جریان آب در کانال هم مورد استفاده قرار بگیرند و نحوه چیدن آنها به صورت پله‌ای است. 

تشک گابیون

۳- کیسه گابیون

این نوع به راحتی و با سرعت ساخته می‌شود و ساختار متخلل و انعطاف پذیری دارد که در امور هیدرولیک و شرایط اظطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کیسه گابیون

۴- توری گابیون

این توری ممکن است به شکل سبد ساخته نشود. در این شرایط برای نگه‌داری از سنگ‌ها و جلوگیری از سقوط آن‌ها از سطوح شیبدار کنار جاده‌ها و بزرگراه‌ها و خطوط راه آهن، توری را محکم به سطوح می‌بندند. 

۵- عناصر گابیونی تزئینی

در دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده می‌شود. عناصر گابیونی محیط مناسبی برای رشد ریشه گیاهان فراهم می‌کنند و با رشد گیاهان در آن زیبایی و پایداری آن دو چندان می‌شود. 

کاربردهای توری گابیون چیست؟

کاربردهای این توری‌ها شامل موارد بسیار متنوعی می‌شود، از جمله:

– سد سازی 

– آبخیزداری 

– راه‌سازی 

– کف آبراهه‌ها 

– ایجاد دیوارهای محافظ و حائل 

– امور نظامی 

– دیواره سیل‌بند موقت 

– برای جلوگیری از ریزش سنگ از دامنه کوه به داخل جاده و …

– کاهش دهنده فشار جریان آب بر روی سازه‌های ضعیف 

– استفاده از گابیون به عنوان جدار برای لوله‌های زیر زمینی

سبد گابیون با کاربردهای متفاوت

مزایا و معایب توری گابیون چیست؟

از مهم‌ترین مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– از لحاظ اقتصادی مقرون به‌صرفه ‌است 

– کاربری فراوان در دنیا دارد

– در زمینه‌های بسیاری قابل استفاده است (در قسمت کاربرد آن به این موارد اشاره شده است).

– داشتن نقشه سازه‌ای و غیرسازه‌ای 

اما نوع دیگری از گابیون که با نام دیوار سنگی شناخته می‌شود هم دارای مزایایی است که به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

مزایای گابیون دیوار سنگی

  • جنبه زیبایی و تزئینی
  • نصب و راه اندازی راحت
  • دائمی بودن
  • سازگاری با محیط زیست
  • انعطاف پذیری بالا
مزایا و معایب توری گابیون

معایب توری گابیون چیست؟

در کنار مزایای بیشماری که گابیون دارد به چند نمونه از معایب آن هم اشاره می‌کنیم.

از مواد خاصی برای پر کردن فواصل بین پرکننده‌ها ( سنگ، شیشه و …) استفاده نمی شود. همین عامل باعث می‌شود تا برخی از موجودات و حیوانات بتوانند از بین شکاف‌های احتمالی عبور کنند. 

این نوع توری سنگی برای مکان‌های کوچک مناسب نیست، به این دلیل که باید حداقل عرض ۱۰ سانتی‌متر بر روی آن در نظر گرفت تا از بین آن موجودی نتواند عبور کند.

عملیات نصب نیاز به تخصص مورد نیاز خود را دارد. 

گابیون بندی چیست؟

معمولا از این توری به عنوان سبد یا باکس استفاده می‌کنند. در واقع باکس‌های آن به شکل مربع و در برخی اوقات اگر نیاز باشد به شکل استوانه است. وقتی که باکس مورد نظر را در جای خود کار گذاشتند، اقدام به پر کردن آن با سنگ می‌کنند که در واقع به صورت خشکه چینی صورت می‌گیرد. در نهایت که سبدها‌ها کاملا پر شد، آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند و سطحی محکم و صاف به وجود می‌آید. 

این باکس پر شده با سنگ می‌تواند بهترین وسیله برای جلوگیری از ریزش خاک در جاهایی که احتمال رانش زمین وجود دارد باشد. 

کاربرد توری گابیون

نمای گابیون

این نوع از فنس گابیون، چون اصول خود را بر پایه حفظ محیط زیست قرار داده‌اند، با حفظ گونه‌های گیاهی، ار ریزش سنگ‌ها به داخل راه‌ها جلوگیری می‌کنند. همین امر سبب می‌شود که بتوانیم ایمنی و زیبایی را در کنار یکدیگر داشته باشیم.

گابیون‌ها به اندازه‌ای در ایجاد زیبایی محیطی موثر هستند که از آنها برای محوطه‌سازی خانه‌ها، ویلا‌ها و پارک‌ها هم استفاده می‌شود و همین امر گویای موفقیت آنهاست.

جمع بندی

در این مقاله آموختیم که توری گابیون چیست و همچنین متوجه شدیم که امروزه گابیون به عنوان یک استاندارد در مهندسی عمران شناخته می‌شود و به همین ترتیب در بسیاری از سازه‌های شهرسازی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

ساختار تمیز، دقیق و با دوام، زیبایی ظاهری آن را دو چندان کرده است. 

در گذشته شاهد شکسته شدن ساختار آن بوده‌ایم که اغلب این شکستگی‌ها به دلیل ساخت‌وساز ضعیف آن بوده است. 

در کل می‌توانیم این گونه بیان کنیم که این محصول، بسیار کاربردی و به صرفه است و به دلیل سازگاری با محیط زیست و آسیب نرساندن به آن بسیار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز یا استفاده در وسایل تزئینی در سراسر جهان است. اما مسلماً نکته مهم تهیه این توری‌ها از مکانی معتبر و با سابقه است، در این شرایط تنها کافی است که به نام “فولادینو” اعتماد کنید. مجموعه فولاد سازان راه ابریشم، تامین کننده مایحتاج فلزی بزرگترین پروژه‌های ملی کشور است و نامی معتبر و پرآوزه در صنعت فولاد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *