آیا ورق روغنی تاریخ انقضا دارد؟

توجه به تاریخ انقضا ورق روغنی تا چه اندازه مهم است؟

ورق روغنی یکی از مقاطع فولادی خاص با فرآیند تولید نسبتا پیچیده است. محصول پایه‌ این ورق، ورق سیاه یا ورق اسیدشویی است که به روش نورد گرم تولید می‌شود. در ادامه، آن را طی فرآیند نورد سرد و عملیات ویژه مانند آنیلینگ و روغن‌کاری به محصول نهایی یعنی ورق روغنی تبدیل می‌کنند. ظاهر این محصول، بسیار براق و مسطح است. ورق روغنی عمدتا در ضخامت‌های نازک از ۰٫۱ تا حداکثر ۲٫۵ میلیمتر تولید شده و کشسانی و شکل‌پذیری بسیار مناسبی دارد. تاریخ انقضا ورق روغنی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هنگام خرید این محصول علاوه بر ویژگی‌های کیفی باید به آن توجه داشت. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

آیا ورق روغنی تاریخ انقضا دارد؟

پاسخ کوتاه به این سوال؛ بله است. نه‌ فقط ورق روغنی؛ بلکه هر یک از مقاطع فولادی بسته به آلیاژی که در آن‌ها به‌کار رفته، تاریخ انقضا دارند. البته، نکته‌ مهم درک مفهوم تاریخ انقضا در مورد مقاطع فولادی است. منظور از تاریخ انقضا در مورد این محصولات، حداکثر زمانی است که پس از تولید باید از آن‌ها استفاده شود. در حقیقت تاریخ انقضا را نباید با طول عمر ورق روغنی یا دیگر محصولات فولادی اشتباه گرفت. این محصولات پس از استفاده در هر یک از صنایع موردنظر، اگر در برابر خوردگی مقاوم‌سازی شده باشند، می‌توانند تا ده‌ها سال عمر کنند. آنیلینگ، گالوانیزه و پوشش‌های اپوکسی مختلف، مهم‌ترین راه‌کارهای افزایش دوام ورق فولادی هستند.

تاریخ انقضا ورق روغنی

تاریخ انقضا ورق روغنی بیش از هرچیز به نوع آلیاژ آن بستگی دارد. البته شرایط تولید و کیفیت نگهداری نیز در این موضوع موثر هستند. به‌طورکلی، هرچه درصد کربن آلیاژ کمتر باشد، تاریخ انقضا ورق نیز کاهش می‌یابد. به‌این‌ترتیب، مشخص است که ورق‌های روغنی که به‌طورکلی ورق‌هایی نرم و کم‌کربن هستند، نسبت به دیگر انواع ورق، تاریخ انقضای محدودتری دارند. به‌طور خلاصه تاریخ انقضای سه ورق روغنی پرکاربرد در صنعت به شرح زیر است:

  • ورق ST12 یا معمولی: حداکثر ۱۸ ماه
  • ورق ST13‌ یا نیمه کشسان: حداکثر هشت ماه
  • ورق ST14‌ یا فوق کشسان: حداکثر هشت ماه

در صورت استفاده از ورق روغنی تاریخ مصرف گذشته چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از گذشتن تاریخ انقضا ورق روغنی ، این محصول از نظر خواص فیزیکی افت کیفیت پیدا می‌کند. به‌عنوان مثال، مقاومت کششی و فشاری آن کاهش پیدا کرده و شکل‌پذیری لازم را نخواهد داشت. به‌این‌ترتیب، اولین اتفاقی که در صورت استفاده از ورق روغنی تاریخ‌گذشته خواهد افتاد، پارگی آن حین عملیات ماشین‌کاری یا پرس‌کاری است. علاوه بر این، در صورت جوشکاری این محصولات، پس از گذشتن تاریخ انقضا، امکان کاهش کیفیت جوش نیز وجود خواهد داشت. بنابراین ممکن است طول عمر کل سازه یا محصولی که با این محصول ساخته شده، کاهش یابد.

قیمت فولاد در سال‌های اخیر به‌اندازه‌ای افزایش پیدا کرده است که جای هیچ‌گونه سهل‌انگاری را هنگام خرید، باقی نمی‌گذارد. ورق روغنی نیز به‌خودی‌خود، یک محصول گران محسوب می‌شود. بنابراین توجه به تاریخ انقضا ورق روغنی ، علاوه بر ویژگی‌های فنی و کیفی آن هنگام خرید، ضروری است. تولیدکننده و فروشنده، موظف هستند تاریخ انقضای محصول را روی کلاف آن درج کرده و آن را به اطلاع خریدار برسانند. مجموعه فولادسازان راه ابریشم، یک مرجع مطمئن برای خرید با ضمانت مقاطع فولادی با اطلاعات شفاف از جمله تاریخ انقضا است. برای استعلام قیمت و خرید مقرون‌به‌صرفه‌ این محصول با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *