پروفیل سبک چیست؟ + کاربردهای پروفیل مبلی

پروفیل سبک یا مبلی چیست؟

پروفیل یک مجموعه بزرگ و گسترده از مقاطع فولادی است. در بسیاری از صنایع مختلف مانند ساخت‌وساز، ساختمان‌سازی، ماشین‌سازی، ساخت سازه‌های بزرگ و … از انواع پروفیل‌ها استفاده می‌شود و بر همین اساس اشکال، وزن و فرم‌های مختلفی از آن را می‌توانید در بازار ببینید. نمونه‌ای از این پروفیل‌ها را با نام پروفیل سبک یا مبلی می‌شناسند. در این مقاله از فولادینو می‌خواهیم به معرفی این محصول، ویژگی‌ها و کاربردی که دارند، بپردازیم.

شما همراهان همیشگی فولادینو با استفاده از مسیرهای ارتباطی مشخص شده، می‌توانید قیمت پروفیل سبک را مشاهده کنید.

پروفیل سبک چیست؟

پروفیل سبک را با نام قوطی مبلی نیز می‌شناسند. سطح مقطع این نوع پروفیل در تمام قسمت‌های آن یکسان است. این مدل به صورت سرد نورد تولید شده و ضخامت آن برابر با 0.7 تا 1.5 میلی‌متر است. شکل مقطع پروفیل سبک را معمولا به صورت مربع یا مستطیل خواهید دید.

بیشتر بخوانید: پروفیل چیست؟

تاریخچه

نزدیک به یک قرن پیش بود که پای پروفیل‌های مبلی به صنعت ساختمان‌سازی باز شد. در آن زمان پروفیل‌های سبک را به صورت آزمایشی و از طریق نورد گرم می‌ساختند و به همین دلیل اندازه محدودی داشتند. اما پس از مدتی استاندارد اصلی آنها پیدا شد و در نهایت با ورود روش تولیدی نورد سرد، قطعاتی از پروفیل سبک ایجاد شد که استاندارد، خواص و ویژگی‌هایی یکسان را داشتند و در نهایت نیز به صورت انبوه وارد بازار شدند.

مشخصات پروفیل سبک

قوطی مبلی اصولا دارای سطحی براق و درخشان است. همچنین هیچگونه زبری را روی آن حس نخواهید کرد. برای ساخت این مدل از پروفیل معمولا از روش جوشکاری فرکانس بالا استفاده شده و به همین دلیل درز جوش‌ها نیز از کیفیت خوبی برخوردار خواهند بود. این فلز رنگ‌پذیری بالا و جوش‌پذیری مناسبی دارد. پروفیل‌های مبلی معمولا به صورت شاخه‌ای تولید می‌شوند و اغلب آن دارای اندازه‌های 6 متری هستند.

پروفیل سبک

ویژگی آخر در مورد قوطی مبلی نوع جوشکاری مخصوص آن است که توسط دستگاه جوشکاری الکترود دستی پوشش دار، جوشکاری قوسی با گاز محافظ، جوشکاری تیک و جوشکاری با قوس الکتریکی انجام می‌شوند.

دلیل نامگذاری پروفیل سبک یا قوطی مبلی

ویژگی مهمی که در پروفیل سبک دیده می‌شود مربوط به وزن آن است. به همین دلیل است که آن را با این نام می‌شناسند. یکی از دلایل وزن پایین‌تر این پروفیل نسبت به دیگر مدل‌های موجود در بازار ضخامت کمی است که در قطعات مختلف آن قرار داده شده است. این میزان ضخامت تقریبا بین 0.7 تا 1.5 mm است.

لازم به ذکر است که با توجه به کاربردهای فراوان قوطی سبک در ساخت مبلمان، این محصول در بازار با نام پروفیل مبلی یا قوطی مبلی نیز شناخته می‌شود.

مزایای استفاده از پروفیل سبک

از جمله مزایای قوطی مبلی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کیفیت بالایی داشته و به همین دلیل سازه‌ نهایی درست شده با آن نیز از همین میزان کیفیت برخوردار خواهد بود.
 • در بازار فروش انواع پروفیل‌ها می‌توانید پروفیل‌های مبلی با وزن‌های مختلف را پیدا کرده و بسته به نیاز آنها را انتخاب کرد.
 • قوطی مبلی دارای خاصیت آبکاری بوده و این موضوع نیز می‌تواند یکی از ویژگی‌های مثبت آن باشد.
 • قوطی مبلی، شکل‌پذیری بسیار خوبی را داشته و به راحتی به فرم دلخواه تبدیل می‌شوند.
 • ابعاد، ضخامت و قطر پروفیل‌هایی که در بازار هستند، کاملا دقیق است.
 • پروفیل سبک یا مبلی از نظر اقتصادی به‌صرفه هستند.

انواع پروفیل سبک

پروفیل‌های سبک را بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، در دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنند:

 1. بدون درز

نوعی از پروفیل که روی آن هیچگونه جای جوشی دیده نمی‌شود، قطری نازک داشته و در برابر فشارهای داخلی و خارجی بسیاری مقاوم است.

انواع پروفیل سبک
 1. درزدار

روی این پروفیل همانطور که از نامش پیداست جوشکاری دیده می‌شود. همچنین وزن آن نیز نسبت به پروفیل بدون درز کمی بالاتر است.

نحوه تولید پروفیل سبک

همانطور که قبلا هم گفته شد، انواع مختلفی از پروفیل‌ها در بازار موجود هستند که هر کدام با روشی خاص تولید می‌شوند. قوطی مبلی نیز یکی از آنها بوده و با استفاده از روش نورد سرد تولید می‌شود.

نحوه تولید پروفیل سبک

روش تولید این قطعه فلزی به صورت زیر است:

 1. یک کلاف روغنی انتخاب شده و به بخش نوار بری فرستاده می‌شود.
 2. دستگاه نوار برقی ورقه‌ها را با اندازه‌های مشخص برش می‌دهد.
 3. نوارهایی که برش خورده توسط دستگاه کلاف جمع کن، جمع‌آوری شده و شکلی شبیه به رول را به خود می‌گیرد.
 4. در این مرحله ورق‌های بریده شده، برای شکل‌دهی آماده می‌شوند.
 5. در مرحله شکل‌دهی غلتک‌های ناهموار و مواج روی سطح ورق‌ها قرار داده شده و آنها را برای شکل‌ گرفتن به دستگاه‌ شکل‌دهی می‌فرستند. بنابراین ورق‌ها ابتدا به شکل لوله‌ای و سپس طرح مورد نظر مانند مستطیل یا مربع را به خود می‌گیرند.
 6. اکنون درزهای پروفیل با استفاده از فرایند جوشکاری، جوش داده می‌شوند.
 7. این مرحله مربوط به خنک‌کاری بوده و در طی فرایندی آرام و با سرعتی مناسب، ورقه‌ها سرد خواهند شد. با اینکار دیگر پروفیل‌ها بیش از حد نرم یا ترد نخواهند شد.
 8. پروفیل‌ها در این مرحله با اندازه‌های 6 متری برش داده می‌شوند و در نهایت بسته‌بندی می‌شوند.

کاربرد پروفیل سبک یا مبلی

با وجود مشخصاتی که در قوطی مبلی می‌بینیم، از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. در این میان می‌توانیم به ساخت مبلمان، تزئینات منزل، نرده پله‌ها، ساخت تجهیزات صنایع هوایی و تابلو‌هایی که در تبلیغات از آنها استفاده می‌شود، اشاره کنیم. همچنین در ساخت وسایلی مانند دوچرخه و صنعت ماشین‌سازی نیز به میزان زیادی از آن استفاده می‌شود.

کارخانه‌های تولید کننده پروفیل سبک

تعداد کارخانه‌های تولید کننده پروفیل سبک کم نبوده و همه آنها در تلاشند تا بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهند و بتوانند در این رقابت موفق شوند. در میان انواع تولید کنندگان مطرح قوطی مبلی می‌توانیم به اسامی زیر اشاره کنیم:

تفاوت قوطی سبک و سنگین

در این بخش به مهم‌ترین‌ تفاوت‌های بین این دو محصول اشاره خواهیم کرد:

تفاوت در روش تولید

قوطی سنگین و سبک دارای روش‌های متفاوتی در تولید هستند. مدل‌های سبک یا همان مبلی با استفاده از ورق روغنی تهیه شده و در قوطی سنگین از ورق سیاه استفاده می‌شود. یکی از دلایل تفاوت وزن در این دو مدل نیز همین است.

تفاوت در ضخامت

دومین تفاوت مهم ضخامت آنهاست. در پروفیل سبک این ضخامت از 1.5 میلی‌متر کمتر است اما در یک قوطی سنگین ضخامت بالاتر از 1.5 میلی‌متر خواهد بود.

قوطی مبلی

تفاوت در کاربرد

تفاوت اصلی دیگر در قوطی سبک و سنگین در کاردبرد آن‌ها است. مدل‌های سنگین بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که تحمل بالایی را در برابر وزن‌های مختلف داشته باشند. در قوطی سبک اما این ویژگی دیده نمی‌شود.

تفاوت در قیمت

از آنجایی که قوطی مبلی، ظریف‌تر بوده و قابلیت‌های بیشتر را دارد، معمولا در بازار از قیمت بالاتری برخوردار است.

جمع‌بندی

در این مطلب به طور کامل پاسخ سوال پروفیل سبک چیست؟ را توضیح دادیم و در مورد مشخصات آن صحبت کردیم. اکنون اطلاعات خوبی را در مورد این محصول به دست آوردید و کاربردهای آن را می‌شناسید. خصوصیاتی که در این مدل از پروفیل قرار گرفته باعث شده تا برای مصارف خاصی استفاده شود.

شما می‌توانید به منظور مطالعه مقالات مشابه و خرید انواع آهن‌آلات به مجموعه فولاد سازان راه ابریشم مراجعه کرده و از بخش‌های مختلف آن دیدن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *