فولاد دمشقی چیست و چرا به این نام شناخته می‌شود؟

فولاد دمشقی چیست؟ تاریخچه و نحوه‌ ساخت آن

فولاد دمشقی ترکیبی از دو یا چند فولاد است که چندین بار به صورت لایه لایه با هم آهنگری شده‌اند. این شکل از آهنگری به فولاد دمشق حاصل شده، حلقه‌ها و خطوط متعددی از رنگ‌های مختلف فولاد مانند می‌بخشد و همین امر برتری‌های کاربردی و زیبایی بصری را برای این فولاد خاص به ارمغان آورده است که خود یکی از دلایل محبوبیت آن است. فولادهای مورد استفاده در فولاد دمشق اغلب ترکیبی از فولاد پرکربن و فولاد با آلیاژ نیکل است. کربن به آن سختی عالی داده و نیکل به آن چقرمگی می‌بخشد و باعث می‌شود در برابر شکستن و خوردگی مقاومت مناسبی از خود نشان دهد.

تاریخچه

نام «دمشق» از ریشه‌های باستانی آن سرچشمه می‌گیرد، زیرا گمان می‌رفت این فولاد از منطقه دمشق سوریه سرچشمه گرفته شده باشد. این فولاد همواره به دلیل الگوهای رنگی منحصر به فرد خود که از ترکیب انواع مختلف فولاد با هم حاصل می‌شوند، شناخته شده است.

تاریخچه فولاد دمشقی
دمشق – سوریه

این الگوهای رنگی منجر به ایجاد ظاهری چشمگیر می‌شوند. همچنین فولاد دمشقی دارای شکل‌پذیری و سختی بسیار مناسبی است که آن را برای کاربردهای خاص خود مطلوب می‌کند.

فولاد دمشقی چگونه ساخته می‌شود؟

فولاد دمشقی معمولاً در مقیاس بزرگ و کارخانه‌ای ساخته نمی‌شود و بیشتر رایج است که توسط صنعتگران کوچک با تجهیزات آهنگری ساخته شود. فرآیند ساخت این فولاد معمولا با انتخاب دو یا چند نوع فولاد، مانند کربن و نیکل که در بالا ذکر شدند آغاز می‌شود. ابتدا اکسیدهای این قطعات نسبتاً نازک فولادی انتخاب شده حذف می‌شوند و سپس به روشی متناوب روی یکدیگر قرار می‌گیرند. سپس فولادهای تمیز و لایه لایه تا رسیدن به دمای مناسب گرم می‌شوند. پس از رسیدن به دمای مناسب آهنگری، شار برای تمیز کردن بیشتر اکسیدها از فولاد، اضافه می‌شود.

پس از افزودن شار، فرایند اتصال لایه‌های فولادی به یکدیگر انجام می‌شود. این کار معمولا با چکش و سندان یا  دستگاه پرس انجام می‌شود. از چکش و سندان یا پرس برای افزایش طول فولاد یا کاهش ضخامت آن استفاده می‌شود. 

الگوهای منحصر به فرد فولاد دمشق
الگوهای منحصر به فرد فولاد دمشقی

در قدم بعدی فولاد به روی خود تا می‌شود. می‌توان با تکرار کردن این فرایند آن را چندین بار تا کرد تا به تعداد لایه‌های مورد نظر برسد. همچنین معمول است که لایه‌های فولادی جوش داده شده در این نقطه پیچیده شوند تا به منحصر به فرد بودن الگوی نهایی بیافزاید.

با انجام تمام این مراحل، فولاد به طور مداوم گرمکاری می‌شود تا زمانی که ابعاد مورد نظر بدست آید. فرآیندهای مختلف عملیات حرارتی در طول مسیر برای کنترل خمیدگی‌ها و دستیابی به خواص مکانیکی مطلوب برای محصول نهایی استفاده می‌شوند.

فولاد دمشقی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

فولاد دمشق در مصنوعات فلزی صنعتی که نیاز به شکل‌پذیری و سختی دارند استفاده می‌شود و یکی از رایج‌ترین کاربردهای آن برای ساخت چاقو است. ظروف غذاخوری و ظروف مخصوص آشپزی از دیگر انواع محصولات محبوب و پرکاربردی هستند که توسط فولادی دمشق می‌توانند ساخته شوند. زیورآلات و جواهرات نیز گاهی از فولاد دمشق ساخته می‌شوند.

کاربردهای فولاد دمشقی در بخش جواهرسازی و زیورآلات
حلقه ساخته‌شده از فولاد دمشق

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با فولاد دمشقی بیشتر آشنا کرده و اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره آن در اختیار شما قرار بدیم. شما می‌توانید به منظور مشاهده مقالات مشابه و همچنین اطلاع از قیمت روز انواع مقاطع فولادی و آهن‌آلات به فولاد سازان راه ابریشم مراجعه کرده و از بخش‌های مختلف سایت فولادینو دیدن کنید.

منبع: Metal supermarkets

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *