لوگو مجتمع فولاد خرم آباد

کارخانه فولاد خرم آباد

کشور ما در تولید محصولات فولادی تا حد خوبی خودکفاست. تولیدات کشور را مجتمع‌ها و کارخانه‌های متعددی بر عهده دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مجتمع فولاد خرم آباد است. این مجتمع، همان‌طور که از نامش پیداست در استان لرستان، شهرستان خرم آباد فعالیت می‌کند. در این مقاله به معرفی تاریخچه، فعالیت‌ها و محصولات این کارخانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید و با یکی از بهترین تولیدکننده‌های فولاد در ایران آشنا شوید.

مجتمع فولاد خرم آباد در سال ۱۳۸۱ در مرکز استان لرستان، شهرستان خرم آباد، تاسیس و یک سال بعد از آن نیز به ثبت رسید. این کارخانه در شهرک صنعتی خرم آباد، انتهای بلوار ورودی و دفتر مرکزی آن نیز در تهران، ابتدای خیابان جردن، پلاک ۱۲، واحد ۱۳ واقع شده است. فعالیت اصلی کارخانه فولاد خرم آباد، نورد، فولادسازی و صنایع مربوطه است. ظرفیت اسمی این مجتمع برای تمامی محصولاتش ۸۰ هزار تن در سال بوده که ۷۵ هزار تن آن حقیقی است. انبار این کارخانه با گنجایش ۱۰ هزار تن، وظیفه‌ بارگیری سفارش‌های مشتریان را بر عهده دارد. این انبار، یکی از پیشرفته‌ترین انبارهای صنعت فولاد در کشور با باسکول‌های بسیار دقیق و بزرگ و جرثقیل‌های سقفی است. این امکانات، سبب تسریع فرآیند ارسال بار از سوی این کارخانه شده‌اند.

لازم به ذکر است که کارخانه فولاد خرم آباد از ابتدای دهه‌ نود شمسی، محصولات خود را در بورس کالا نیز ارائه می‌کند. در حال حاضر آقایان محمود، حمید و محمد قائمی‌فرد به ترتیب مدیرعامل، رئیس هیئت‌مدیره و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره این شرکت هستند. این کارخانه، علاوه بر بازار ایران، بخشی از نیاز بازار جهانی را نیز تامین می‌کند. مجتمع فولاد خرم آباد در طول مدت فعالیت ۲۰ ساله‌ خود، موفق به اخذ انواع گواهی‌نامه‌های ملی و بین‌المللی نیز شده است.

محصولات مجتمع فولاد خرم آباد

به‌طور خاص، محصولات شرکت فولاد خرم آباد ، شامل انواع مقاطع فولادی بوده و عبارت‌اند از:

  • میلگرد آجدار و ساده
  • ورق ساختمانی ساده و آجدار
  • تسمه ساده و آجدار
  • شمش
  • اسلب
  • بیلت
  • بلوم

در ادامه دو محصول پرکاربرد این کارخانه، یعنی میلگرد و ورق را بیشتر معرفی می‌کنیم.

میلگرد فولاد خرم آباد

میلگردهای مجتمع فولاد خرم آباد ، تحت استاندارد ۳۱۳۲ موسسه‌ي استاندارد ایران تولید می‌شوند. این کارخانه، یک خط تولید برای این محصول دارد که مجهز به دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند کوره‌ی پیش‌گرم و نورد است. میلگردهای فولاد خرم آباد، تحت استاندارد رتبه‌بندی روسی و در سه گرید A1، A2 و A3 تولید می‌شوند که مشخصات آن‌ها به‌قرار زیر است:

  • میلگرد A1. بدون آج با مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ و مقاومت کششی ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
  • میلگرد A2. آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
  • میلگرد A3. آجدار جناقی با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع

خاصیت جوش‌پذیری و خم‌کاری این میلگردها به ترتیب از بالا به پایین کاهش؛ اما مقاومت فشاری آن‌ها افزایش می‌یابد. از میان این محصولات، میلگرد گرید A3 برای مصارف ساختمانی مناسب است.

ورق فولاد خرم آباد

یکی از مهم‌ترین محصولات فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف، انواع ورق است. مجتمع فولاد خرم آباد ، این محصول را در انواع مختلفی تولید می‌کند که شامل انواع ورق سیاه، گالوانیزه و غیره هستند. این ورق‌ها در استانداردهای ST37 و ST57 توسط این کارخانه تولید می‌شوند. ورق‌هایی که مناسب برای کاربری ساختمانی بوده و مقاومت کششی آن‌ها نیز به ترتیب ۳۷۰ و ۵۷۰ نیوتن بر میلی‌متر است. علاوه بر صنایع ساختمانی، صنایع کشتی‌سازی، پل‌سازی، راه‌سازی و ساخت سازه‌های دریایی نیز از مهم‌ترین مشتریان این ورق مجتمع فولاد خرم آباد هستند.

ورق ST37 فولاد خرم آباد، خود به سه گرید یک، دو و سه تقسیم می‌شود که به ترتیب، درجه‌ي خلوص فولاد، قابلیت جوش‌کاری و قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد. ضخامت ورق سیاه شرکت فولاد خرم آباد نیز از ۱٫۸ تا ۱۰۰ میلی‌متر متغیر است. بااین‌حال، ورق‌های زیر ۱۰ میلی‌متر این کارخانه پرکاربردتر هستند.